Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartları nelerdir?


Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartları nelerdir?
Çalışma İzni

DİKKAT: Çalışma izni bulunmayan yabancı çalıştıran işverenlere; Her bir yabancı için, 8.381 TL idari para cezası verilmektedir.

Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartları, firmaların faaliyet gösterdiği sektöre göre değişmekte ve bazı sektörler için özel düzenlemeler bulunmaktadır. İkamet Tezkeresi ile çalışma izni şartları birbiriyle bağlantılı olsa da, gereken belgeler farklılık göstermektedir. Bu bağlamda İkamet Tezkeresi için gereken evrakların çalışma ve istihdam belgeleriyle karıştırılmaması gerekir. Son yıla ait kar-zar ve bilanço tablosu sunulmasının yanı sıra, şayet ilgili kuruluş sermayeli bir yapışa sahipse son sermaye ve ortaklık yapısına dair Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi aslı ya da noter onaylı örneği de gerekmektedir. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren merkezler için yabancı işçi çalıştırma şartları eğer eğitimci alınacaksa, Milli Eğitim Bakanlığı onay yazısı ve kurum ruhsatı sunması gerekmektedir.

Müteahhitlik, mimarlık ve mühendislik kapsamında uzman olarak yabancı işçi çalıştırma şartları, aynı pozisyonda “Türk” bir uzman çalıştırdığını beyan eden maaş bordrosu ve ilgili yabancı çalışan ile yapılan iş sözleşmesini sunması da kapsamaktadır. Eğer firmada yabancı işçi çalıştırma izni bir ortak için alınıyorsa, şirket ortaklığının hisse oranları, sermaye bilgisi ve şirket cirosunun yeterlilik kriterlerini kapsaması gerekir. Ayrıca turizm sektöründe faaliyet gösteren ve yabancı işçi çalıştırma izni almak isteyen firmaların da benzer pozisyonlarda yeterince istihdam sağladığını maaş bordrosu veya iş sözleşmeleriyle ispat etmesi istenmektedir. Tüm bunların ötesinde ticari firmaların neden yabancı personel çalıştırmak istediklerini rasyonel bir nedene bağlamaları da gerekmektedir. Evinde yabancı uyruklu işçi çalıştırmak isteyen ailelerin de gelir düzeylerinin yeterli olduğunu ve bu tür bir hizmet almak için geçerli sebeplere sahip olduğunu mantıklı sonuçlara bağlayarak ispat etmesi gerekir. Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartları hasta bakıcı ve dadılığı da kapsamaktadır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Ata Kurumsal Danışmanlık Firmasına aittir. Sitemizde yayınlanan makalelerin yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullanan kişi ve kuruluşlar hakkında Fikri mülkiyet hukuku kapsamında dava açılacaktır.

Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartları nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

*

Son Yorumlar